Algeziológia – liečba bolesti

Ordinačné hodiny, prevádzková doba

MUDr. Adriana Kollerová, PhD.

Pondelok: 13:30 - 18:00
Utorok:
Streda:
Štvrtok:
Piatok:
Ako algeziológ sa špecializujem  na diagnostiku a liečbu všetkých bolestivých syndrómov detí a dospelých. Z bolestivých syndrómov sa zameriavam na liečbu opakujúcich a stupňujúcich sa bolestí chrbta.Vo svojej praxi používam v prvom rade postupy klasickej medicíny v indikovaných prípadoch v kombinácii s nefarmakologickými technikami. Mám špecializáciu  I.a II. stupňa v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína a Algeziológia. Na SZU v Bratislave som absolvovala Certifikačný kurz akupunktúry.

Profesionálna prax: 

  • 1994 - 2013 Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, DFNsP Bratislava
  • 2013 - 2016 Súkromná algeziologická ambulancia, špecializovaná na liečbu chronických bolestí chrbta
  • 2015 - doteraz Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, DFNsP Bratislava, ako anestéziológ, intenzivista a algeziológ
  • 2017 - doteraz Špecializovaná nemocnica AGEL Clinic Bratislava, ako algeziológ 

Čo je to bolesť?

Bolesť je ochranný mechanizmus nášho organizmu, ktorý nás chráni pred ďalším poškodením a  upozorňuje, že niečo nie je v poriadku.
Preto by sme ho mali počúvať. Pri bolesti si všeobecne vieme pomôcť odstránením príčiny. Napr. pri infekcii stačí znížiť teplotu, potačiť zápal, pri úraze znehybniť končatinu atď. To isté platí aj pri bolestich chrbta. Ak sa nám podarí stuhnutý sval na chrbte uvoľniť, pominú aj bolesti. Ak sa však sval uvoľní len čiastočne, bolesti na určitý čas síce nepociťujeme, ale časom sa akútne "seknutia" znova objavia a bude to stále častejšie. Niekedy naozaj stačí len zlý pohyb, chlad, či stereotypná poloha.

Treba nájsť príčinu

Pri bolestiach chrbta je dôležité nájsť ich skutočnú príčinu. Takmer všetci pacienti, ktorí prídu na vyšetrenie do našej algeziologickej ambulancie zameranej na liečbu chronických bolestí chrbta, majú už často za sebou infúzie, roky na tabletkách, opakované rehabilitácie, boli u neurológa, ortopéda, kardiológa, psychiatra a často aj liečiteľa. Ich problém však pretrváva a nevedia čo bude ďalej, lebo častokrát sú to mladí ľudia a športovci v produktívnom veku.

Prečo napriek liečbe u niektorých pacientov bolesť chrbta pretrváva, dokonca sa zhoršuje?

Tak ako iné ochorenia, aj bolestivé syndrómy majú svoje štádiá.
Ak sú akútne bolestivé stavy chrbta tzv. seknutia  nedostatočne liečené,  vzniká chronická bolesť chrbta, ktorá prestáva reagovať na bežnú liečbu: teplo, RHB, na lieky ktoré uvoľňujú svaly, bežné lieky od bolesti.

Správnym postupom pri bolestiach chrbta je návšteva a vyšetrenie neurológom a ortopédom, ktorí odporučia ďalšie laboratórne, alebo zaobrazovacie vyšetrenia, aby sa vylúčilo závažné ochorenie, ktoré by mohlo bolesť spôsobovať. Zároveň, podľa intenzity a typu bolesti, títo špecialisti  odporučia pacientovi vhodnú liečbu, na zmiernenie ich bolesti, či už sú to lieky, infúzie, RHB, alebo ich kombinácia. 

Táto základná liečba bolestí chrbta je vhodná pre začiatočné štádiá, po ktorej sa pacientovi uľaví.

Problém vzniká ak:

  • akútne bolesti chrbta sa objavujú pravidelne, alebo stále častejšie
  • k bolesti chrbta alebo aj samostatne sa objaví bolesť hlavy, bolesť vystreľujúca do ramien, rúk, hrudníka, slabín a dolných končatín v rôznom rozsahu
  • bolesti chrbta a neurologické príznaky sa napriek liečbe časom zhoršujú  
  • slabosť horných, alebo dolných končatín, nemožnosť sa nadýchnuť pre bolesti na hrudníku, bolesti kostrče a migrenózne bolesti hlavy
  • napriek týmto ťažkostiam podľa zobrazovacích vyšetrení nie je indikácia na operačné riešenie.

Ak však pacient pre pretrvávanie ťažkostí opakovane hľadá pomoc u neurológov a ortopédov, ktorí im dookola  upravujú farmalokogickú, rehabilitačnú a lokálnu liečbu bez väčších úspechov a podľa zobrazovacích vyšetrení nie je indikácia operačné riešenie ťažkostí, je najvyšší čas vášmu chrbtu poskytnúť cielenú pomoc.   

Prečo to bolí?

Pri chronických bolestiach chrbta sa svalové skupiny tak stiahnu, že už sa nevedia sami uvoľniť. Bolesť a preťažovanie ostatných svalových skupín spôsobuje stále väčšie množstvo stuhnutých svalových skupín v rôznom štádiu poškodenia. Vzniká začarovaný kruh.

Predstavte si to, ako keď si v noci priľahnete ruku, alebo nohu. Tým, že je končatina pod tlakom, nie je dostatočne prekrvená, preto nie je dostatočne prekrvený ani nerv a to spôsobí silnú bolesť v končatine a rôzne neurologické príznaky ako pichanie, pálenie, kŕče, slabosť a poruchu citlivosti. Tabletky, ani cvičenie v tomto prípade vašej končatine nepomôžu. Jednoducho si musíte končatinu uvoľniť, čím sa obnoví prekrvenie a ťažkosti pominú. Viete si predstaviť, čo by sa stalo s vašou končatinou keby ste si na nej ležali niekoľko rokov?

Našťastie pri svaloch chrbta dochádza k stuhnutiu len určitých svalových snopcov až svalových skupín s rôznou možnosťou kompenzačných mechanizmov. Keď však vyčerpajú všetky svoje rezervy, bolesť bude taká silná, že vás určite privedie k lekárovi.

Bolesti vysunutých platničiek, alebo zápal nervu?

Vysunuté platničky sú až následkom dlhodobo posťahovaných svalov na chrbte. V akútnych štádiách "tzv. seknutiach" dokážu  spôsobiť až skoliózu. Keď sa takýto stav snažíme prechodiť na liekoch, alebo napriek bolesti cvičiť, poškodzujeme si platničky. Ich vysunutia, vyklenutia, vytečenia, prasknutia nie sú bolestivé, kým netlačia na nervové korene. Vtedy však už často spôsobujú aj vážnu poruchy hybnosti, citlivosti, prečo treba ihneď vyhľadať neurochirurga. V opačnom prípade ich lokálne ošetrenie nerieši príčinu bolestí.

Bolesti, ktoré vznikajú pri stiahnutých svaloch bývajú také silné, že pacienti ich popisujú aj slovami, že majú zápal nervu a podobne. Ak sa však vyšetreniami nič také nepotvrdí, je potrebné liečiť stuhnutý chrbát.

Lokálne, cielené,  hĺbkové ošetrenie chrbta 

Je to konzervatívny postup, ktorý by mal podstúpiť každý pacient s bolesťou chrbta. Ošetrenie sa vykonáva v chronickom stave, po odoznení akútneho "seknutia". V nejasných ťažších prípadoch by toto ošetrenie mal absolvovať každý pacient pred invazívnym ošetrením platničiek, aby sa vylúčili svalové bolesti. Samozrejme pri náhlej strate hybnosti, alebo citlivosti je potrebné ihneď vyhľadať neurochirurga.    

Pri vyšetrení sa nesústredíme iba na miesto bolesti, napr. na stuhnutý krk, ale aj na celý chrbát, čiže aj na vzdialené svalové skupiny. Bolesť ramena často súvisí s nefunkčnými svalmi na krku. Zdroj bolesti sa uvoľňuje cielenými obstrekmi TPP, bankovaním, masážou a teplými zábalmi. Ak sa príčina bolesti odstráni komplexne, nemusíte viac užívať lieky, môžete sa vyhnúť operácii alebo obstrekom nervových koreňov. Po uvoľnení spazmov, chrbát začne znova fungovať ako jeden celok. Nasleduje dlhodobá rehabilitácia. 

Vzťahy so zdravotnými poisťovňami

VŠZP Dôvera Union
nie nie áno