Vek zahmlieva zrak. Choroby oka spôsobené starnutím sa môžu týkať každého z nás
Starnutie so sebou vo všeobecnosti prináša aj zdravotné problémy. Pod jeho vplyvom dochádza k zmenám v štruktúrach ľudského tela, a teda ani náš zrakový orgán nie je výnimkou. Niektoré zmeny na oku sú fyziologické, iné patologické. Presbyopia, sivý zákal, degenerácia makuly, zelený zákal a cievne ochorenie sietnice sú najrozšírenejšie choroby oka v starobe. Príznaky jednotlivých ochorení detailne priblíži oftalmologička MUDr. Slavomíra Hercová, ktorá pôsobí v očnej ambulancii AGEL Clinic.
„Vekom klesá schopnosť zaostrovať nablízko. Je to fyziologický jav po 40. roku života u všetkých ľudí a nazýva sa presbyopia, pri ktorej potrebujeme nosiť okuliare na čítanie. Druhú skupinu predstavujú zmeny v oku, ktoré sú relatívne časté, no nemusia sa týkať všetkých ľudí. Patrí k nim napríklad vekom podmienená degenerácia makuly. Katarakta, sivý zákal šošovky, tiež vzniká v dôsledku zmien v tkanive oka, no toto ochorenie postihne väčšinou každého z nás. Potom sú zmeny, ktorých výskyt nezávisí iba od veku, ale od prostredia a ďalších sprievodných ochorení. K nim možno zaradiť glaukóm, čiže zelený zákal, a pri cukrovke aj diabetickú retinopatiu, ktorá k nemu sekundárne môže viesť,“ približuje MUDr. Slavomíra Hercová, oftalmologička očnej ambulancie AGEL Clinic.
Je prirodzený prejav starnutia oka, pri ktorom očná šošovka stráca elasticitu a schopnosť zaostrovania. Približne okolo 40. – 50. roku života sa začnú prejavovať ťažkosti so zaostrovaním na blízke predmety a horšie videnie v šere. U krátkozrakých ľudí tieto prejavy začínajú neskôr. Na začiatku sú ťažkosti so zaostrovaním, neskôr sa môže pridať bolesť hlavy, únava a červené oči z prekrvenia spojovky. Presbyopia sa koriguje dioptriami. Pre tých, ktorí majú problém s nosením okuliarov, existuje aj bezbolestný chirurgický zákrok, tzv. PRELEX, ktorý spočíva vo výmene vlastnej šošovky a implantácii umelej vnútroočnej multifokálnej šošovky. Vďaka nej sa pacientom vráti zraková ostrosť nablízko, strednú vzdialenosť aj do diaľky súčasne.
Sivý zákal – katarakta
Starnutím očnej šošovky dochádza k zmenám, kvôli ktorým sa znižuje jej priehľadnosť. Šošovka sa stáva zakalenou a človek prestáva vidieť ostro. Kataraktu spôsobujú aj systémové ochorenia, užívanie kortikoidov a ionizujúce žiarenie. Zákal v šošovke spôsobí pokles zrakovej ostrosti a zmenu dioptrickej mohutnosti šošovky. Sivý zákal sa lieči iba chirurgicky. Operácia sivého zákalu spočíva vo výmene očnej šošovky za novú a umelú šošovku správnej dioptrickej hodnoty. Výsledkom je zlepšenie zraku a kvality života každého seniora.
Vekom podmienená degenerácia makuly
Je závažným degeneratívnym ochorením, ktoré postihuje časť sietnice oka, tzv. makulu – žltú škvrnu a veľmi často postihuje obe oči. Ohrození sú pacienti, ktorí majú túto diagnózu v rodinnej anamnéze, diabetici a ľudia s vysokým krvným tlakom a nadváhou. Toto ochorenie je najčastejšou príčinou straty zraku vo vyššom veku. Vyskytuje sa v dvoch formách – suchej a vlhkej. Vlhká forma, ktorá sa vyznačuje prerastaním krvných ciev do sietnice, je horšia a poškodením makuly môže dôjsť k výraznej strate zraku. Tým, že jedno oko kompenzuje druhé, dlhší čas prebieha bez príznakov. Prejavuje sa poklesom vnímania farieb, deformáciou obrazu či výpadkami v zornom poli. Na diagnostiku slúži Amslerova mriežka. Na detailnú diagnózu je potrebné OCT vyšetrenie. Suchá forma nevyžaduje liečbu, len sledovanie pacienta, pri ktorej sa odporúča užívanie luteínových prípravkov. Vlhká forma sa stabilizuje podávaním ani-VEGF preparátov do sklovca, ktoré zabraňujú zhoršovaniu ochorenia.
Glaukóm – zelený zákal
Je ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku. Prejavuje sa výpadkami v zornom poli. Medzi rizikové faktory patrí práve vysoký vek. Glaukóm sa vyvíja roky bez príznakov, no zmeny, ktoré nastanú v zornom poli, sú už nezvratné. Preto sú po 50. roku života veľmi dôležité preventívne prehliadky a meranie vnútroočného tlaku. Glaukóm sa lieči špeciálnymi kvapkami, ktoré pomáhajú znížiť vnútroočný tlak a zastaviť progresiu zmien v zornom poli.
Cievne ochorenie sietnice – retiny
Okrem vekom podmienenej degenerácie makuly sa u starších ľudí vyskytujú tiež cievne zmeny na sietnici, ktoré môžu viesť až k náhlemu oslepnutiu. Jednou z najčastejších a závažných komplikácií je diabetická retinopatia, ktorá vzniká vplyvom cukrovky. Pri tomto ochorení oka dochádza k zmenám v očnom pozadí. Niekedy retinopatiu objaví očný lekár skôr, ako pacient vie o svojej cukrovke. Retinopatia nebolí, ale môže spôsobiť opuch makuly, tvorbu nových cievok, ktoré môžu krvácať alebo sekundárny glaukóm, ktorý spôsobuje bolesti oka. Tieto príznaky môžu bez správnej liečby viesť až k slepote. Pri pokročilom náleze sa objavuje krvácanie na sietnici. Liečba spočíva v úprave glykémie, prípadne sa robí koagulácia laserom alebo mrazom. Liečba umožňuje priebeh choroby len spomaliť. Dôležité je, aby boli hladiny glykémie udržiavané v norme, a preto je nevyhnutná prevencia v podobe kompletného očného vyšetrenia.
Kontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL