Blog, Tlačové správy, Novinky

Ženské zdravie je podmienené hormonálnymi zmenami

Fakt, že muži a ženy sú rozdielni, je témou nielen pre psychológov a humoristov, ale aj pre lekárov. Keďže ženy prežijú väčšinu svojho života s pravidelným menštruačným cyklom, prechádzajú každý mesiac hormonálnymi zmenami. Samostatnou témou je aj tehotenstvo. O vplyve týchto zmien na telo, hojenie rán i na kvalitu života hovorí Neli Gheorghieva, všeobecná lekárka pre dospelých z Preventívneho centra AGEL Clinic v Bratislave.

Ako prvá krajina v rámci Európskej únie zavádza nárok na troj- až päťdňové menštruačné voľno hradené z verejného poistenia Španielsko. Vykročilo tak na cestu Japonska, Taiwanu, Južnej Kórey či Indonézie. Podľa odhadov vedcov a vedkýň trpí dysmenoreou, teda výnimočne intenzívnou bolesťou pri menštruácii, približne 60 % žien. Tento stav sprevádzajú silné kŕče, bolesti hlavy, nevoľnosti, ale aj iné príznaky. Avšak hormóny majú vplyv na ženu počas celého mesiaca.

„Ženské telo podlieha prirodzenému mesačnému cyklu, pričom každá jeho časť má svoje zákonitosti. Počas menštruácie nie je napríklad dobré plánovať odber krvi, ani chirurgický výkon. Jednak dochádza k úbytku krvi, ale aj k horšiemu hojeniu rán. V tomto čase sa dokonca neodporúčajú ani kozmetické procedúry,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Neli Gheorghieva z Preventívneho centra AGEL Clinic v Bratislave. Na základe jej skúseností sa niekoľko dní pred menštruáciou zvyknú zhoršovať aj bolesti pri reumatoidných ochoreniach, ako aj bolesti hlavy. Vplyvom hormonálnej búrky zadržiava ženské telo vodu. „Niektorým ženám sa preto hmotnosť zvýši o dve až štyri kilogramy,“ dodáva všeobecná lekárka pre dospelých.

Dysmenorea trápi ženy bez ohľadu na vek. Začína už u veľmi mladých dievčat, no niekedy ju dokáže zmierniť až tehotenstvo a následný pôrod. Celkovo je však dôležité ženu v tehotenstve sledovať. „Ženy s anamnézou arteriálnej hypertenzie a zvýšenými hladinami glukózy v tehotenstve potrebujú ďalšiu dispenzarizáciu a starostlivejšie sledovanie všeobecným lekárom, keďže majú vysoké riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a diabetes mellitus,“ prízvukuje doktorka Neli Gheorghieva.

V jej rodnom Moldavsku existuje úzka spolupráca medzi všeobecnými lekármi a gynekológmi. Dokonca tam všeobecní lekári vykonávajú prehmatanie prsníkov, keďže svoje pacientky vidia častejšie ako raz do roka pri preventívnej prehliadke, a tie majú voči nim vybudovanú dôveru. „Zvykli sme zachytiť nálezy rakoviny prsníka v skorých štádiách, ktoré boli dobre liečiteľné. Základ je, aby sa palpácia prsníka vykonávala až po odznení menštruácie, keď sú prsia nebolestivé a dobre priehmatné,“ uzatvára doktorka Neli Gheorghieva.

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL