Blog, Tlačové správy, Novinky

Ján Kelemen vystavuje nové diela v bratislavskej klinike

Grafiky uznávaného výtvarníka si majú možnosť vychutnať pacientky a pacienti v AGEL Clinic. Do priestoru ich inštaloval samotný umelec, čím nahradil svoje maľby, ktoré kultivovali čakárne niekoľko desiatok mesiacov.

Pridaná hodnota umenia na psychickú pohodu pacienta je dokázaná viacerými štúdiami. Okrem estetického rozmeru pomáha aj k uvoľneniu tým, že upriami pozornosť človeka čakajúceho na vyšetrenie alebo ošetrenie po zranení na iné myšlienky. Pôžitok z výtvarného umenia navyše pozitívne ovplyvňuje duševné zdravie a podporuje terapeutický účinok.

V bratislavskej AGEL Clinic je dobrým zvykom, že steny čakární zdobia predajné umelecké diela od známeho slovenského maliara, grafika a multimediálneho výtvarníka Jána Kelemena, ktorý vyštudoval VŠVU v ateliéri Albína Brunovského. Klienti zvyknutí na jeho maľby sa už môžu tešiť z grafík, ktoré vznikli kombináciou techník sieťotlače a dotvorením olejovým pastelom, olejovou či akrylovou farbou. Každý grafický list je preto jedinečný a oslovuje dynamikou života, pričom sa dotýka medziľudských vzťahov i samotnej podstaty človeka. „Zámerom mojich diel je osloviť, komunikovať, možno trochu provokovať, aby sme sa nad sebou zamysleli a porozumeli, že všetko má svoju hodnotu,“ hovorí o svojej aktuálnej predajnej výstave akademický maliar Ján Kelemen. Pracoval najmä so žiarivými farbami, ktoré majú v rámci správneho výrazu svoj nezastupiteľný význam.

Podľa riaditeľa AGEL Clinic MUDr. Jakuba Rybára je výstava grafík mimoriadne vítaná, keďže pacientky a pacienti prichádzajú do kultúrneho prostredia a na základe ich reakcií sa o diela živo zaujímajú. „Sterilné prostredie zdravotníckych zariadení by malo patriť do minulosti. Prívetivé diela uznávaného výtvarníka nám pomáhajú umocniť atmosféru prijatia, o ktorú sa snaží celý náš personál,“ prízvukuje. Zdravie je jedna z najvyšších hodnôt i pre samotného umelca. Do roku 2023 by si okrem neho želal potešenie z tvorby, možnosť priniesť svojimi tvorivými aktivitami trochu radosti do života ľudí a najmä mier.

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL