Blog, Tlačové správy, Novinky

Digitálny röntgen šetrí čas a prispieva k spoľahlivej diagnostike pohybového aparátu

Zobrazovacie vyšetrenia sú nevyhnutné pri diagnostike mnohých ochorení pohybového aparátu, ale aj úrazov. Na rádiologické pracovisko v bratislavskej AGEL Clinic prichádzajú denne pacienti so žiadankou z ambulancie akútnych stavov, chirurgie ruky, ortopédie, reumatológie, chirurgie, fyziatrie, dermatovenerológie či neurológie. Každý mesiac tu vyšetria v priemere 150 ľudí, pričom väčšinu tvoria dospelí.

Rádiologické pracovisko disponuje plne digitalizovaným najmodernejším skiagrafickým prístrojom DX-D 300 Agfa Healthcare N.V., ktorý znižuje dávky röntgenových lúčov, skracuje dobu strávenú snímkovaním, poskytuje široké spektrum vyšetrení a lekárom pomáha k spoľahlivej a promptnej diagnostike. „Výhodou digitálneho röntgenu je aj znížený hluk, diaľkovo ovládané polohovanie a eliminácia opakovaných záberov. Čas ušetrený ich okamžitou dostupnosťou a kvalitou obrazu je veľkým plusom pre plynulý chod kliniky, ako aj komfort pacienta,“ hovorí Bc. Viktória Szabóová, rádiologická technička z AGEL Clinic Bratislava.

V klinike zameranej na pohybovú medicínu sa najčastejšie snímkujú kolená a hrudníky, ale prakticky sa tu vykonávajú všetky typy štandardných aj neštandardných projekcií podľa individuálnej požiadavky indikujúceho lekára. Výhodou je komplexná snímka celej chrbtice a dolnej končatiny na jednej röntgenovej snímke, ktorú umožňuje samostatný stojan DX Full Leg Full Spine Stand a špeciálny softvér, ktorý dokáže spájať viaceré röntgenové snímky do jedného obrazu.

„Väčšina dospelých pacientov vie, čo má od vyšetrenia čakať, no mnohí sa mylne domnievajú, že pred vstupom do vyšetrovne je potrebné odložiť kovové predmety. Ani oblečenie nie je problém, i keď občas sa ľudia aj vyzlečú, čo nie je potrebné. Zvláštnu kategóriu predstavujú deti. Často sú u nás na röntgene prvý raz, preto sa ich snažím upokojiť, vysvetliť im proces na úrovni ich vnímania a byť im oporou,“ vysvetľuje Bc. Viktória Szabóová, ktorá má s malými pacientami bohatú prax z detskej nemocnice.

Rádiologické pracovisko je vybavené modernou zobrazovacou diagnostickou technikou s digitalizovaným výstupom pre archivovanie  a následné  spracovanie obrazových dát, čo skvalitňuje a zrýchľuje uchovávanie a prenos dát priamo k lekárovi indikujúcemu dané vyšetrenie, alebo na ktorékoľvek pracovisko pre potreby konzultácie. Na požiadanie je možný výdaj digitálnej obrazovej informácie v dátovom formáte DICOM napríklad na CD či DVD. Prevádzková doba je od 7:00 do 15:30 hod. počas pracovných dní, pričom nie je potrebné sa objednať vopred.

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL