Blog, Tlačové správy, Novinky

V AGEL Clinic pracujú ako sestry dve sesternice Andrea Hollá: „Dlho som kliniku brala ako svoje dieťa“

AGEL Clinic Bratislava sa môže pýšiť personálom, ktorý v ambulanciách či na oddelení vyvoláva svojou dobrou náladou u pacientov úsmev na tvári. Niektorých našich zdravotníkov dokonca viaže nielen pracovný kolektív, ale aj rodinné putá. Andrea Hollá a Ľubica Žaludná sú sesternice a kolegyne, Andrea dokonca stála pri samotnom zrode AGEL Clinic.

„Volám sa Andrea Hollá a na klinike pracujem od februára 2014, som tu najdlhšie pracujúci zamestnanec. Predtým som pôsobila na I. ortopedicko-traumatologickej klinike UNB Ružinov,“ začína svoju históriu pôsobenia v špecializovanej AGEL Clinic Bratislava služobne najstaršia sestra, Andrea Hollá. „Na svoj prvý deň na klinike si dobre pamätám, išli sme sa s MUDr. Lisým pozrieť na priestory budúcej kliniky, ktorá mala byť zameraná na pohybové ústrojenstvo, ešte v gumákoch na stavbu. Boli sme plní nádejí na niečo nové, moderné a rodinné.“ Postupne robili zariaďovanie kliniky od košov, cez vyšetrovacie stoly, stoličky, obväzový materiál, až po oddelenie. Sami chodili vyberať, aby všetko bolo z dobrých materiálov, aby sa dobre pracovalo personálu a taktiež aby bolo pohodlie a komfort pre pacientov. „Tým, že v štátnom zariadení nemáte možnosť participovať na takomto nákupe, ohromne sa mi to páčilo. Pamätám si, ako bol problém zohnať čistiareň bielizne, pre takúto malú kliničku, ako sme dojednávali prvú stravu pre pacientov. Bolo treba zladiť veľa vecí, vytvoriť štandardy, kolektív. Bolo to super, dovtedy nepoznané, brané ako výzva, veľa mi to dalo, naučila som sa byť všestranná, pohotová. Dlho som to brala ako moje dieťa,“ vyznáva sa emotívne A. Hollá.

Momentálne pracuje v plastickej chirurgickej ambulancii, ambulancii úrazovej chirurgie a na jednodňovej chirurgii. Jej náplňou je okrem ambulantnej štandardnej práce pri preväzoch, objednávaní materiálu, aby bol zabezpečený chod ambulancie, kompletný manažment pacientov pred operáciami (všetka dokumentácia - informované súhlasy, dotazníky, faktúry, operačných programov), objednávanie vyšetrení, robenie odberov biol. materiálu, dokonca asistencia pri vyberaní znamienok a kožných útvarov, objednávanie kompresnej bielizne, implantátov, až po objednanie pacientov do systému Hospicom, čo znamená, že A. Hollá objednáva pacientov celej kliniky do poisťovne Dôvera na jednodňovú zdravotnú starostlivosť, poprípade ústavnú starostlivosť. Je to veľmi veľa administratívy. A samozrejme kopa telefonátov a mailov. „Práca sestry je mojou životnou vášňou, preto sa musíte narodiť, musíte mať v sebe empatiu, sociálne cítenie a vždy porozumenie pre pacientov. Vždy, keď s nimi jednám, mám na mysli, či by sa mi to páčilo, keby tam stála moja maminka a iná sestrička s ňou hovorila. Keď sa správate slušne k pacientom, vždy sa vám to vráti. Pekným úsmevom, poďakovaním a to je to, čo ma napĺňa,“ vysvetľuje od srdca sestra Andrea Hollá. A pridala aj najkrajší zážitok z práce. „92-ročný pacient mi povedal, že 40 rokov nebol u lekára, ale do mojej ambulancie sa teší, žmurkol na mňa. Ja som ho pri prvom ošetrení držala za ruku a za to, že pekne vydržal chirurgický zákrok, dostal odo mňa Hašlerku. Jeho dcéra mi povedala, že nevie čo som sním porobila, ale celý týždeň sa tešil na kontrolu...“

V AGEL Clinic však nie je jediná, kto tam z rodiny pracuje. „Áno, Ľubka Žaludná je moja rodina, a veľmi sa teším, že sa pridala k nám do kolektívu. Vždy je lepšie, keď príde niekto, koho poznáte a viete, že sa môžete na neho spoľahnúť. V práci sa vídame denne, je to super, máme dokonalý prehľad, čo nového doma. My sme totiž veľmi družná rodina a vídame sa veľmi často. Teraz nás v rodine volajú kolegyne,“ smeje sa A. Hollá. Jej sesternica Ľubica Žaludná pracuje v AGEL Clinic od roku 2021. „Kliniku som poznala od jej vzniku, bolo to skôr z pohľadu pacienta, preto som prvý deň do práce išla s malou dušičkou, no stres rýchle upadol, všetci ma privítali s úsmevom a snahou pomôcť,“ opisuje Ľ. Žaludná, ktorá na klinike pracuje na oddelení jednodňovej chirurgie a jej náplňou je starostlivosť o pacienta po operácii. „Stať sa sestrou bol môj sen už od malička, milovala som deti, a preto som študovala odbor detská sestra. Nielenže ma táto práca napĺňa, ale beriem ju ako poslanie. Môj najkrajší zážitok z práce súvisí práve s deťmi - boli Vianoce a nám zostal na oddelení malý chlapček. Kúpila som mu darček a položila som mu ho pod stromček. Chytila som ho za ruku a šli sme sa pozrieť, či aj jemu niečo Ježiško priniesol. Keď to zbadal, po líčkach mu stekali slzy, pevne ma objal a tešil sa, že na neho nezabudol. Bolo to veľmi silné a nikdy na to nezabudnem,“ hovorí Ľ. Žaludná a priznáva, že na klinike začala pracovať aj vďaka svojej sesternici. „Sú určité pracovné veci, ktoré spolu riešime. To, že sme rodina, si pri pracovných veciach neuvedomujem, v práci sme proste kolegyne. Aj keď máme každá svoje rodiny a bývame v iných mestách, nájdeme si čas aj na príjemné rodinné stretnutia,“ dodáva druhá z dvojice príbuzných v AGEL Clinic.

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL